а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рол-крагна

мн. рол-крагни
Вид збор: Именка, женски род
Висока и мека јака што досега високо на вратот, пресвиткана еднаш или повеќе пати.
Англиски: turtleneck
FlexiMac
 менување на македонски глаголи