а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ролна

мн. ролни
Вид збор: Именка, женски род
Лента, трака, со произволна шитина, спирално намотана во пакет со цилиндрична форма.
Англиски: roll
Примери:
Една ролна хартија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи