а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ролка

мн. ролки
Вид збор: Именка, женски род
Маица, блуза со рол-крагна.
Англиски: turtleneck sweater
Примери:
Под сакото носеше црвена ролка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи