а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ролетна

мн. ролетни
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11991
1. Завеса од дрво или ламарина за прозорци и врати.
Англиски: roller blind Албански: roletne
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Сонцето се пробиваше низ спуштените ролетни.
2. Капак од напречни летвички на шкаф.
Албански: roletne
Примери:
венецијански ролетни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК