а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ролери

ролерите
Вид збор: Именка, множина
Специјални чевли со тркалца.
Англиски: roller skates
Употреба: Спорт
Примери:
Децата возеа ролери.
Изведенки
ролерки само мн.
Пример: На човек може да му олесни возејќи велосипед или ролерки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи