а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рокче

мн. рокчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. рог
Англиски: horn
Употреба: Деминутив
Примери:
Тукушто фатија да му растат рокчиња.
2. Вид плод со сладок вкус.
Латински: Ceratonia siliqua Англиски: St. John's-bread Албански: kaçabinoz
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи