а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рокира

(се) рокираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Во шахот - направи, прави рокада.
Англиски: castle Германски: rochieren Албански: bëj rokadë
Употреба: Спорт
Примери:
Веднаш штом рокира, тргна во напад.
2. премести, преместува
Англиски: change Германски: rochieren Албански: ndryshim, ndërrim
Употреба: Преносно значење
Примери:
Рокирај ги нив и ќе биде добро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи