а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рокер

мн. рокери
Вид збор: Именка, машки род
1. Млади луѓе облечени во црни, кожени облеки, здружени во групи со моторцикли.
Англиски: rocker Албански: roker
2. Тој што свири или танцува рок, рокенрол.
Англиски: rocker Албански: roker
Употреба: Музика и танц
Изведенки
рокерка ж.
мн. рокерки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи