а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рокенрол

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид музика за танц настаната во педесеттите години на минатиот век.
Англиски: rock-and-roll
Употреба: Музика и танц
FlexiMac
 менување на македонски глаголи