а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

розет

мн. розети
Вид збор: Именка, женски род
1. Уметнички украс, орнамент во вид на ружа.
Англиски: rosette Француски: rosette Албански: rozetë
Употреба: Уметност
2. Лентичка што се закачува на облека како знак за добиено одликување.
Албански: rozetë
Изведенки
розетка ж.
мн. розетки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи