а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

розета

мн. розети
Вид збор: Именка, женски род
1. Уметнички украс, орнамент во вид на цвет на ружа со стилизирани листови.
Англиски: rosette Албански: rozetë
Употреба: Архитектура и градба , Ликовна уметност
Примери:
На таванот имаше голема розета.
2. Лентичка што се закачува на облека како знак на добиено одликување.
Англиски: escutcheon Албански: rozetë
3. тркалезно прозорче
Англиски: rosette Албански: rozetë, dritare e rrumbullakët
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
прозорска розета
Изведенки
розетна ж.
мн. розетни
FlexiMac
 менување на македонски глаголи