а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

розга

розгаат
Вид збор: Глагол, несвршен
За течност - силно тече.
Англиски: pour
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Од земјата розгаше вода.
Од раната розга крв.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи