а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

розариум

мн. розариуми
Вид збор: Именка, машки род
Градина со рози.
Англиски: rosarium
Употреба: Ботаника
Примери:
Пред куќата имаше розариум со десетици сорти рози.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи