а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рожбен

Види и: рожба (ж.)
рожбениот
Вид збор: Придавка
Што е во врска со рожба.
Употреба: Поетски збор
Примери:
Се родило дете на смрзната земја, / без рожбена песна се родило чедо!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи