а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рожба

мн. рожби
Вид збор: Именка, женски род
1. Дете, чедо во однос на родителот.
Англиски: child, progeny Албански: fëmij
Употреба: Хипокористика
Примери:
машка рожба
2. Малечкото на животно или птица.
Англиски: young Албански: i njomë
Употреба: Зоологија
3. род, плод
Англиски: fruit
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Израсло ми е дрво зелено /...рожба родило до три јаболка.
4. творба, дело
Англиски: result, creation
Употреба: Преносно значење
Примери:
рожба на природата
FlexiMac
 менување на македонски глаголи