а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родољубие

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Љубов кон татковината, преданост на својот народ.
Англиски: patriotism
Изведенки
родољубје ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи