а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родословие

мн. родословија
Вид збор: Именка, среден род
Историја на родот.
Англиски: genealogy
Изведенки
1. родословје ср.
2. родослов м.
мн. родослови
FlexiMac
 менување на македонски глаголи