а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родоначалник

мн. родоначалници
Вид збор: Именка, машки род
1. Предок од кој го води своето потекло некој род; животно од кое произлегол некој животински вид.
Англиски: progenitor Албански: stërgjysh i parë, paraardhës
Употреба: Биологија
Примери:
Не се знае кој им е родоначалник.
Родоначалник на мајмуните.
2. Основач на учење, движење и сл.
Англиски: founder Албански: themelues
Употреба: Преносно значење
Примери:
Родоначалник на модерната медицина кај нас.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи