а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роднински

роднинските
Вид збор: Придавка
Кој се однесува на роднина, заснован врз односите на родството.
Англиски: relationship
Примери:
Роднински врски.
Изведенки
роднински прил.
На начин својствен на роднина.
Пример: Го посоветува роднински.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи