а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роднина

мн. роднини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2291
1. Лице што се наоѓа во крвно родство со некого.
Англиски: relative Албански: farefis
Примери:
Не се познаваа а беа блиски роднини.
Не му е роднина.
2. Сите лица сврзани со крвно родство.
Англиски: blood relation Албански: garefis, gjak
Примери:
И сета моја мила роднина.
Изведенки
1. роднина м.
2. роднинка ж.
мн. роднинки
хип.