а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роди

(се) родат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 783
Донесува дете или младо на свет.
Англиски: bear
Употреба: Разговорно
Примери:
Блазе и на мајка ти што те родила!
Изрази
(посл.) Кога ќе се роди женско и стреите плачат.
(посл.) Роди ме, мајко, со касмет, па фрли ме на буниште.
Тој што не се родил, нема да умре.
Роди, бабо, дете! - направи нешто невозможно.
(разг.) Кога ќе роди врбата грозје - никогаш.
Како една мајка да ги родила.
Ќе роди мечка - ќе види многу мака.