а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родителство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Чувство на родителот спрема детето.
Англиски: parenthood
Примери:
Родителството им прилега и на двајцата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи