а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родилен

родилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 53237
Кој се однесува на раѓање.
Англиски: birth
Употреба: Медицина
Примери:
Почувствува родилни болки.
(разг.) родилен дом
родилна треска
родилни маки