а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роденден

мн. родендени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2971
1. Ден на кој некој е роден.
Англиски: birthday Албански: ditëlindje
Примери:
Токму во тој период, внуката имала роденден.
2. Слава по повод на денот на раѓањето.
Англиски: birthday Албански: ditëlindje
Примери:
Славиме два родендена заедно.
Честит роденден!
Изведенки
роденденски прид.
роденденскиот
Пример: роденденска торта