а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рода

(едн.) родата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 11001
род, роднини, блиски
Англиски: relative
Употреба: Дијалектен збор