а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогозина

мн. рогозини
Вид збор: Именка, женски род
Груба постилка исплетена од рогоз.
Англиски: straw mat
Примери:
Само тие плетат рогозини.
Молкум седна на рогозината.
(разг.) Не ми гори рогозина.
Изрази
(посл.) Видела свињата рогозина, па посакала и постела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи