а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогач

Вид збор: Именка, машки род
1. Вид грав.
Албански: lloj pasuli, groshe
2. Месечина која не е полна.
Англиски: crescent Албански: gjysmëhënë
Употреба: Поетски збор
Примери:
Небото сино е чисто/гост му е месецот рогач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи