а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогачка

мн. рогачки
Вид збор: Именка, женски род
Дрво и плод од него со сладок вкус.
Латински: Ceratonia siliqua Англиски: St. John's-bread Албански: kaçabinoz
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи