а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогат

рогати
Вид збор: Придавка
Кој има рогови.
Англиски: horny
Употреба: Пословнично
Примери:
Рогат добиток.
Изрази
(посл.) Шут со рогат не може да се бори.
(посл.) Со богат не суди се, со рогат не боди се.
Изведенки
рогат м.
рогатиот
враг, ѓавол, сотона
Пример: Да те земе рогатиот!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи