а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ров

мн. ровови
Вид збор: Именка, машки род
Длабок и тесен ископ во земјата.
Англиски: trench
Употреба: Воен термин
Примери:
Копаат ровови за противавионска заштита.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи