а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровја

ровјата
Вид збор: Именка, женски род
гром
Англиски: lightning
Употреба: Разговорно
Примери:
Ровјата падна на вашата куќа.
(разг.) Ровја те трештила, ровјосала! (клетва)
Како ровја од ведро небо.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи