а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровче

Види и: ров (м.)
Вид збор: Именка, среден род
ров
Англиски: trench
Употреба: Деминутив
Примери:
Скриени во ровчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи