а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровок

ровки
Вид збор: Придавка
1. Кој не е цврст.
Англиски: soft
Примери:
Низ ровкиот снег.
ровка земја
2. За јајце - послабо сварено.
Англиски: soft
Примери:
ровко јајце
3. слабикав, нежен
Англиски: tender
Употреба: Преносно значење
Примери:
Детето е сѐ уште ровко по прележаната болест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи