а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рововски

Види и: ров (м.)
рововска
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на ров, што се одвива во ров.
Англиски: trench
Употреба: Воен термин
Примери:
рововска војна
2. Што се води прикриено, зад очите на јавноста.
Англиски: hidden
Употреба: Преносно значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи