а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровка

мн. ровки
Вид збор: Именка, женски род
Мал месојаден цицач, сличен на крт.
Латински: Soricidae Англиски: shrew
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи