а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ровари

роварат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 26969
Скришно, тајно работи против некого или против нешто, предизвикувајќи раздор, кавга, немир, неслога.
Англиски: sabotage
Употреба: Разговорно
Примери:
Роварат против власта, ги поткупуваат малодушните да прават штрајкови.