а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робува

робуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Живее како роб, живее во ропство на нешто.
Англиски: slave Албански: jam rob
Примери:
Народот им робуваше на окупаторите.
2. Е зависен, не може да се ослободи.
Англиски: slave Албански: jam rob
Употреба: Преносно значење
Примери:
Им робува на страстите.
Изрази
(посл.) Ум царува, ум робува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи