а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робот

мн. роботи
Вид збор: Именка, машки род
1. Поимот воведен од чешкиот писател Карел Чапек за човек-машина со сопствена самостојна интелегинција.
Англиски: robot Албански: robot
Употреба: Информатика
2. Машина која самостојно исполнува сложени операции.
Англиски: robot Албански: robot
Употреба: Технологија
Изведенки
роботски прид.
роботскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи