а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роботизација

(едн.) роботизацијата
Вид збор: Именка, женски род
Автоматизирање на производниот процес целосно или само на одделни фази со примена на робити.
Англиски: robotization
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи