а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роби

робат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Зема во ропство, прави некого роб.
Англиски: enslave Албански: robëroj
Примери:
Ќе не робат Турците.
2. Подложува на несносен живот.
Англиски: torture Албански: torturoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сега бегајте, зашто стариот ќе не роби.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи