а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робијаш

мн. робијаши
Вид збор: Именка, машки род
Кој е осуден на робија.
Англиски: prisoner
Употреба: Правда
Примери:
Избегаа робијашите.
Доживотен робијаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи