а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робијашки

робијашка
Вид збор: Придавка
Ранг: 49471
Кој се однесува на робијаш.
Англиски: prisoner
Примери:
Робијашки живот.
Робијашка облека.
Изведенки
робијашки прил.
На начин својствен на робијаш.
Пример: Живееме робијашки.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи