а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

робинчица

мн. робинчици
Вид збор: Именка, женски род
робина, робинка
Англиски: slave
Употреба: Деминутив
Примери:
црна робинчица
Изведенки
робинче ср.
мн. робинчиња
FlexiMac
 менување на македонски глаголи