а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

роба

мн. роби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7439
Вид горна домашна облека.
Англиски: gown
Примери:
свилена роба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи