а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рнка

мн. рнки
Вид збор: Именка, женски род
(почесто мн.) ноздра, носница
Англиски: nostril Албански: flegër hunde
Употреба: Анатомија
Примери:
'Рнките му затреперија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи