а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рмба

рмбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Многу напорно и тешко работи.
Англиски: toil
Примери:
Цел ден 'рмба.
Седете си вие, а ние ќе 'рмбаме.
Изведенки
рмбање ср.
'рмбањето
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи