а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рмбач

мн. рмбачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што 'рмба, работник што работи тешки физички работи.
Примери:
Во странство го гледаа како 'рмбач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи