а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ркулец

мн. ркулци
Вид збор: Именка, машки род
'ртулец
Англиски: sprout Албански: filiz, lastar
Употреба: Ботаника , Гастрономија
Изведенки
ркулче ср.
мн. ркулчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи