а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ркне

ркнат; ркни, ркнав, (ќе) ркнев; ркнал
Вид збор: Глагол, свршен
1. 'Рка кратко при спиење издавајќи рапав глас.
Англиски: snore
Примери:
'Ркна неколку пати и престана.
2. Шумно, гласно исфрли секрет.
Примери:
Тој 'ркна и плукна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи