а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рка

ркаат; ркал
Вид збор: Глагол, несвршен
1. При спиење - издава рапав глас.
Англиски: snore
Употреба: Медицина
Примери:
Штом ќе заспие, почнува веднаш да 'рка.
Ноќеска многу 'ркаше.
2. Шумно исфрла секрет.
Примери:
Честопати ’ркаше и плукаше во шамивчето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи